Yarıçap: Kapalı
Yarıçap: km
Set radius for geolocation
post-title Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Elektronik Sigara Zararlı Mı?

İki vatandaşı ele alalım. Bu vatandaşlardan biri normal sigara kullanıyor iken diğeri ise elektronik sigara kullanıyor. Bu iki vatandaş her gün düzenli olarak sigaralarını kullanıyorlar. Normal sigara içen kişi günlük bir paket sigara içerken elektronik sigara içen kişi ise 10-15 dakika elektronik sigara kullanıyor. Devamlı olarak sigaralarını kullanan her iki vatandaş arasında zamanla farklılıklar ortaya çıkar. Normal sigara kullanan kişinin öksürükleri, nefes tıkanıkları baş gösterirken elektronik sigara kullanan kişide böyle belirtilere rastlanmaz. Çünkü elektronik sigarada ciğerleri etkileyecek herhangi bir zehirli madde bulunmamaktadır. Sigaradaki zehirli maddeleri saymak ise mümkün değildir. Ayrıca normal sigara kullanan kişinin cildi elektronik sigara kullanan kişinin cildine kıyasla daha sönük kalır. Çünkü normal sigaradan dolayı kanına çeşitli maddeler bulaşır, bu da onun cildini etkiler. Elektronik sigara kullanan kişide ise yine herhangi bir değişiklik olmaz. Bunlar dışında bu iki vatandaş arasındaki farklılıklar gitgide artar. Normal sigara kullanan kişi de birçok etki ortaya çıkarken elektronik sigara kullanan kişide neredeyse hiçbir belirti ortaya çıkmaz.

İngiliz araştırmacıların uzun süre gözlemledikleri üzere elektronik sigara içen vatandaşlar normal sigara içen vatandaşlardan %95 daha az zarar görürler. Yukarıdaki iki vatandaşın arasındaki fark da buradaki orantıdan dolayı oluşmuştur. Sigara içerisinde katran, zift, aseton, arsenik, amonyak, vb. onlarca zehirli madde bulunurken elektronik sigarada sadece e-likit ve nikotin maddeleri bulunmaktadır. Elektronik sigaranın normal sigaraya kıyasla bu denli zararsız olmasına rağmen dünya genelinde resmi olarak elektronik sigara daha az destek görmektedir. Türkiye ‘ye bakacak olursak dünya genelinde olduğu gibi burada da elektronik sigara satışı resmi olarak yasaktır. Ancak internet üzerinden çeşitli siteler yardımıyla elektronik sigaraya sahip olunabilir.

Yukarıda örnek olarak verilen iki vatandaştan ziyade direk kendi toplumumuza bakacak olursak her dört kişiden birinin sigara kullandığını görebiliriz. Yani bu da demek oluyor ki toplum olarak sigara bağımlısıyız. Bunu yenmenin en etkili yöntemi ise elektronik sigaradır. Elektronik sigara kullanımı sayesinde zamanla nikotin ihtiyacını azaltan vatandaşlar en sonunda sigarayı bırakmayı başarabilirler. Aksi takdirde sigaranın başlarda cilt, hafif öksürük gibi sorunları ilerleyen zamanda büyüyerek insanlara kanser olarak geri dönecektir. Bir an önce önlem almak en doğrusudur. Doğal olarak çeşitli bitkiler ile sigara kullanımını sonlandırma yöntemleri bulunsa da en etkili çözüm yollarının başında anlattığımız üzere elektronik sigara gelmektedir. Ayrıca maddi açıdan normal sigaralara kıyasla daha uygun fiyatlıdır.

Elektronik sigara satışı için tıklayın

Yükleniyor…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…
  • Erdek Travel

    Erdek Otelleri, ocaklar otelleri online rezervasyon sitesi

  • Mavi İnci Park Otel

    Mavi İnci Park Otel Erdek Konum itibarıyla Erdek ilçesinin merkezindedir.Yaz kış hizmet vermektedir.Deniz gören odalarından Erdek Zeytinli adası ve liman manzarası görülmektedir.TV, Telefon; Saç Kurutma Makinası, Mini Bar, Klima mevcuttur.

Yükleniyor…